شهر استانبول

استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و این شهر تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است. این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌ است.

 

istanbul
Istanbul at sunset – Galata district, Turkey

 

در آغاز که این شهر را در دهه ۶۶۰ پیش از میلاد بنا کردند، بوزانتیون نامیدندش که به نظر می‌رسد از نام شخصی  بوزاس گرفته شده باشد. پس از آنکه کنستانتین کبیر این شهر را به عنوان پایتخت جدید شرقی امپراتوری روم برگزید، شهر نزد مردم به کنستانتینوپل به معنای «شهر کنستانتین» معروف گشت.  اگرچه کنستانتین سعی کرد نام Nea Roma به معنای «رم جدید» را بر آن نهد، اما این نام نزد مردم مقبول نیفتاد و فراگیر نگشت. مسلمانان که از قدیم با رومیان مراوده داشتند، این شهر را قسطنطنیه یا قسطنطینیه نامیدند. نام دیگر شهر استانبول بود که از عبارت یونانی εἰς τὴν Πόλιν)  با تلفظ ایستیم بولین) به معنای «به سوی شهر» گرفته شده بود. در سال ۱۷۷۰ میلادی سلطان مصطفی سومبا ضرب سکه‌هایی که روی آن نام اسلامبول (اسلام ‌شهر) نقش بسته بود، تلاش کرد این نام را فراگیر کند. در دورهٔ جمهوریت و از روز ۲۸ مارس سال ۱۹۳۰ ادارهٔ پست ترکیه از تمامی کشورهای جهان خواست تا در مکاتبات خود از نام استانبول استفاده کنند.
استانبول حقیقتا یک شهر جهانی است، شهری که همه باید حداقل یک بار در عمر خود آن را ببینند. این شهر ترکیب دلربایی از فرهنگ شرق و غرب و یک شهر پرجنب و جوش و مدرن با یک هویت منحصر به فرد است. گذشته غنی اش در کنار جوانی و سرزندگی اش قرار دارد. اگرچه دیگر این شهر پایتخت ترکیه نیست، اما همچنان مرکز فرهنگی و تجاری کشور باقی مانده است.

 

استانبول شهر تضادهاست، با وجود شلوغی با صدای ناهنجار زندگی قرن بیست و یکم، هنوز یک شهر زیباست. این شهر در یک مکان خیره کننده واقع است و با آب احاطه شده است، که تنگه باریک بسفر و دریای صاف مرمر که اروپا و آسیا را از هم جدا می کند، می باشد. این شهر در هر کدام پایگاهی دارد و هر دو میراث را جشن می گیرد. به صورت بیزانس، قسطنطنیه و در نهایت استانبول، پایتخت سه امپراطوری بوده است که هر کدام کاخ ها، قلعه ها، مساجد، کلیساها و بناهای تاریخی خاص خود را در این شهر به جای گذاشته اند. میراث گذشته را می توان در جای جای این شهر مدرن دید.

 

istanbul
Istanbul, Boğaz Köprüsü

 

جمعیت استانبول

هتل های استانبول

مکان های تفریحی استانبول

خرید خانه در استانبول

مراکز خرید استانبول

خرید ملک در ترکیه

مقایسه