آنکارا

شهر آنکارا مرکز استان آنکارا و پایتخت (سیاسی) جمهوری ترکیه است. این شهر پس از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می شود.

آنکارا در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این استان با نواحی جنگلی در شمال شرق، زمین های حاصلخیز زیادی دارد و غالبا گندم در آن ها کشت می شود .آنکارا از شمال با استان های چانکیری و بلو، از غرب با اسکی شهیر، و از شرق با استان گیر شهیر هم مرز است.

 

ankara
ankara

 

آب و هوای آنکارا

آب و هوای آنکارا مانند بيشتر شهرهای ترکیه در تابستان گرم و در زمستان سرد و برفی است. اين شهر در ميان چهار کوه واقع شده است كه كرای گودی در جنوب، ادريس در شرق، ايلماداغ در شمال و چال در جنوب شرقی قرار دارند. در ميان قسمت جنوب شرقی سه رودخانه در جريان هستند. دمای هوای آنکارا در مركز منطقه فلات ترکیه از ميانگين صفر درجه سانتيگراد در ماه ژانويه به ميانگين ۲۳ درجه سانتيگراد در ماه جولای تغيير می يابد.

 

تمدن شهر آنکارا در گذشته

قدیمی ترین تمدنی که اطراف شهر آنکارا کشف شده است که در عصر برنز توسط هیتی ها در ۲ هزار سال قبل از میلاد مسیح پایه گذاری شده است. این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگیها و سپس توسط لیدیا ایها و فارسها اداره میشد. سپس غلاطیه ایها از نژاد سلت اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. شهر آنکارا بعد از به اتمام رسیدن جنگ ملی استقلال و رهایی ترکیه از اشغال خارجی در تاریخ ۱۳ اکتبر ۱۹۲۳ توسط آتاتورک پایتخت جمهوری ترکیه اعلام گردید.

 

اماکن دیدنی شهر آنکار

یکی از مهم ترین اماکن دیدنی آنکارا آنیتکابیر يا مقبره آتاتورک واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش آنیتپ شهراست. موزه تمدن های آناتولی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنکارا به شمار می رود، این موزه به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی ،هیتی،فرنگیها، یورارتین ها و رومیها و نمونه های برجسته از گنجهای لیدیاایها را در خود جای می دهد. آنکارا برای ترکهای سکولار، اهمیت نمادین دارد. اینجا محل آغاز عصر نوین ترکیه است. اینجا نماد استقلال، توسعه و ارزشهای غربی است.

 

بازار های آنکارا  |  مراکز خرید آنکارا  |  منطقهٔ کیزیلای آنکارا  |  شهربازی آنکارا  |  خرید ملک در ترکیه

مقایسه